PIT: Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT, CIT i zryczałtowanym podatku dochodowym. Zmian jest dużo i mają obowiązywać już od 1 stycznia 2018r. Rząd opowiedział się między innymi za podniesieniem kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna w górę

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, zaproponowano podwyższenie kwoty wolnej od podatku – z 6,6 do 8 tys. zł. Jednocześnie przewidziano utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8 tys. zł, ale nieprzekraczającą 13 tys. zł  (obecnie 11 tys. zł) oraz dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85 tys. 528 zł, lecz nieprzekraczającą 127 tys. zł.

Kwota wolna od podatku to wartość dochodu, do wysokości którego podatnik opłacający podatek według skali podatkowej nie musi płacić ani podatku.  Wynika z tego, że osoby, których dochód, stanowiący podstawę do opodatkowania, będzie niższy niż 8 tys. zł nie zapłacą podatku. W takim przypadku kwota zmniejszająca podatek wyniesie 1 tys. 440 zł.

Zmiany nie dla wszystkich

Nie wszyscy z planowanej zmiany się ucieszą. Z podwyżki zaproponowanej teraz przez rząd skorzystają nieliczni.  Osoby, których dochód, stanowiący podstawę opodatkowania przekroczy kwotę 8 tys. zł, ale będzie niższy niż 13 tys. zł, zapłacą mniejszy podatek. Kwota zmniejszająca ich podatek będzie bowiem malała wraz ze wzrostem podstawy obliczenia tego podatku i ma wynosić od 1440 zł do 556,02 zł. Dla osób o dochodach przekraczających 13 tys. zł, ale nie wyższych niż 85 528 zł kwota wolna od podatku się nie zmieni- będą mogły korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, czyli zmniejszą podatek o 556,02 zł. Dla osób z dochodem powyżej 85 528 zł kwota zmniejszająca podatek będzie maleć ze wspomnianych 556,02 zł do 0 zł dla tych z dochodami wyższymi niż 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

Korzyść z podwyższenia kwoty wolnej odczują szczególnie osoby, które uzyskują niewielkie dochody np. z umów zlecenia czy emerytur i rent  – przyznaje Ministerstwo Finansów.

Zmiany nie obejmą nawet otrzymujących minimalne wynagrodzenie,  które od 2018 roku wynosić będzie 2100 zł brutto. Większość podatników dotyczyć będzie dotychczasowa kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł Kwota wolna dla osób z nieco wyższymi dochodami będzie maleć wraz z ich wzrostem, a osoby z wysokimi dochodami kwoty wolnej mieć nie będą wcale.

Ale to już było

Już od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku.  Do zmiany zobowiązał polityków wyrok Trybunału, w którym poziom 3091 zł uznano za niezgodny z konstytucją.

W wyroku z października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest niezgodny z Konstytucją w zakresie w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. W konsekwencji zwiększono kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających  z 3091 zł do 6,6 tys. zł.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatek PIT i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz